Nie ma miejsca na usprawiedliwienia, jeśli chodzi o prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. To nie tylko zagraża naszemu życiu i zdrowiu, ale także stanowi poważne naruszenie prawa. Niemniej jednak, błędy się zdarzają, a ich konsekwencje mogą być drakońskie. Warto wiedzieć, jak postępować w przypadku zatrzymania za jazdę pod wpływem alkoholu, aby minimalizować negatywne skutki.
Realność Konsekwencji
Niech nie zmyli cię myśl, że najmniejsze przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu jest niegroźne. Obecnie, kary minimalne za jazdę pod wpływem alkoholu są surowe i nieuchronne. Wynoszą co najmniej 3 lata zakazu prowadzenia pojazdu oraz 5000 zł. Te sankcje mogą zrujnować życie, szczególnie jeśli posiadanie prawa jazdy jest nieodzowne do wykonywania zawodu.
Wyjątki zdarzają się
Nie chcę nikogo usprawiedliwiać, ale faktem jest, że niewielkie przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkoholu może mieć miejsce po weselu czy grillu. Oczywiście, policja nie weźmie pod uwagę żadnych usprawiedliwień – liczą się wyłącznie wyniki alkomatu.
Jak się obronić?
Jeśli masz pewność, że jesteś trzeźwy, możesz poprosić o badanie krwi w szpitalu zamiast dmuchać w alkomat. Oczywiście, podróż do szpitala nie usunie alkoholu z organizmu, ale w niektórych przypadkach może wpłynąć na wynik. Jeśli jednak wynik potwierdzi obecność alkoholu, pojawią się problemy.
Skonsultuj się z adwokatem
Policja nie zawsze będzie promować wybór adwokata na etapie przesłuchania. Twierdzą, że kary są już z góry ustalone, więc nie ma sensu. To nieprawda. Dobra obrona może znacząco wpłynąć na ostateczny wynik. Warto więc skonsultować się z adwokatem i rozważyć wszystkie możliwości.
Warunkowe umorzenie
Kompetentny adwokat będzie dążyć do wnioskowania o warunkowe umorzenie postępowania karnego. To oznacza, że choć przyznajesz się do winy, dostajesz szansę na poprawę. Taka decyzja nie wpłynie na twoje miejsce w rejestrze karnym, co może być istotne w przyszłości przy ubieganiu się o pracę lub wykonywaniu pewnych zawodów. Ponadto, istnieje możliwość wówczas orzeczenia niższego zakazu prowadzenia pojazdów niż 3 lata.
Warunki Warunkowego Umorzenia
Aby skorzystać z tego rozwiązania, musisz spełnić pewne kryteria: winy i społeczna szkodliwość czynu nie mogą być znaczne, okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości, nie byłeś wcześniej karany za przestępstwo umyślne, a twoje właściwości i warunki osobiste wskazują na to, że nie popełnisz przestępstwa w przyszłości.
Wniosek o Warunkowe Umorzenie
Wniosek ten możesz złożyć na etapie postępowania przygotowawczego lub sądowego. Oczywiście, nie jest to łatwe, ale dobrze uzasadniony wniosek, poparty dokumentami i argumentacją adwokata, może wpłynąć na wyroku. Dzięki temu unikniesz nie tylko kary finansowej i utraty prawa jazdy, ale także ewentualnego przyszłego stresu i utrudnień.
Wnioskiem zatem jest to, że choć jazda pod wpływem alkoholu jest nieakceptowalna, zawsze warto poznać swoje prawa i opcje obrony. Adwokat specjalizujący się w prawie karne może stanowić twoją najważniejszą linię obrony, pomagając uniknąć najgorszych konsekwencji.
Zobacz również: Nietrzeźwy czy po spożyciu alkoholu?
Szukasz profesjonalnej pomocy prawnej? Poznaj naszą kancelarię – Kancelaria Prawna Ostróda